Turski predsjednik Erdogan razgovarao sa čelnicima EU-a Von der Leyen i Michelom

Razgovor je vođen putem videokonferencije, a prisustvovali su mu i turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu, šef Direkcije za komunikacije pri Uredu turskog predsjednika Fahrettin Altun i glasnogovornik predsjedničkog Ureda Ibrahim Kalin

Turski predsjednik Erdogan razgovarao sa čelnicima EU-a Von der Leyen i Michelom

Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan danas je razgovarao s najvišim liderima Evropske unije, odnosno s predsjednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen i predsjednikom Evropskog vijeća Charlesom Michelom, javlja Anadolu Agency (AA).

Razgovor je vođen putem videokonferencije, a prisustvovali su mu i turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu, šef Direkcije za komunikacije pri Uredu turskog predsjednika Fahrettin Altun i glasnogovornik predsjedničkog Ureda Ibrahim Kalin.

Neimenovani visoki zvaničnik EU-a jučer je za AA kazao da će najviši zvaničnici EU-a na sastanku nastojati pojačati saradnju i odnose u obostranom interesu s Turskom, kandidatkinjom za članstvo u Uniji.

“Pregovori će se fokusirati na to kako osigurati stabilnost na istočnom Mediteranu i razviti kooperativni i obostrano koristan odnos s Turskom", kazao je zvaničnik EU-a.

Erdoganov sastanak sa čelnicima Evropske unije organiziran je uoči samita lidera EU-a koji će se održati naredne sedmice i na kojem će odnosi sa Turskom biti jedna od tačaka dnevnog reda.

Turska i EU su 18. marta 2016. godine potpisale sporazum o mugracijama kojim je zaustavljena velika migrantska kriza u Evropi. Visoki komesar EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Joseph Borell je u ponedjeljak kazao da će taj sporazum biti na neki način obnovljen te je podsjetio da je njegov cilj bio zaustavljane velikog val migranata ka Evropi i poboljšanje uvjeta za sirijske izbjeglice u Turskoj.

Vlasti Turske su pak često kritizirale Evropsku uniju zbog neispunjavanja obećanja i finansijskih obaveza koje joj proizilaze iz tog sporazuma.

EU je sporazumom obećao da će ubrzati proces integracijskih pregovora sa Turskom, kao i da će modernizirati sporazum o Carinskoj uniji sa Turskom i uvesti liberalizaciju viza za turske državljane u Schengen zoni.

Ti koraci su u više navrata blokirani od strane nekolicine članica Evropske unije i to zbog bilateralnih sporova i tenzija u istočnom Mediteranu.

Turska zbrinjava blizu četiri miliona izbjeglica, više nego ijedna druga zemlja na svijetu. Vlasti te zemlje tvrde da su za brigu o izbjeglicama iz vlastitih izvora potrošile više od 40 milijardi dolara i da bi Evropska unija trebala učiniti više u kontekstu podjele tog tereta.