Turska napravila još jedan pozitivan korak za rješenje problema na istoku Mediterana
Resorni turski ministar Hulusi Akar je predložio da Grčka i Turska uzajamno ponište NAVTEX, proglase o pomorskim aktivnostima sa podudarnim terminima i taj prijedlog je prihvaćen
Grčka i Turska uzajamno su poništile NAVTEX, pomorski proglas o aktivnostima prvobitno najavljenim za 29. i 28. oktobar, a Turska je, s ciljem pokazivanja da se zalaže za dijalog kao sredstvo rješavanja problema na istočnom Mediteranu i Egejskom moru, povukla i NAVTEX proglas o planiranoj vojnoj obuci na Mediteranu, javlja Anadolu Agency (AA).
Sigurnosni izvori za AA su kazali da se Turska zalaže da probleme sa susjedima rješava na bazi međunarodnog prava, dobrosusjedskih odnosa, dijaloga i političkih rješenja, a što su u više navrata poručivali i turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan i turski resorni ministri.
U tom kontekstu je Erdogan na sastanku sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom podržao održavanje tehničkih pregovora između turskih i grčkih delegacija koje su dogovorile mehanizam dekonflikacije.
Turska je na te pregovore bezuvjetno poslala delegaciju, a i potom je nastavila činiti korake u pravcu smirivanja tenzija. Tako je turski prijedlog pobrao pohvale i na sjednici ministara odbrana članica NATO-a.
Resorni turski ministar Hulusi Akar je predložio da Grčka i Turska uzajamno ponište NAVTEX, proglase o pomorskim aktivnostima sa podudarnim terminima i taj prijedlog je prihvaćen.
Turska je napravila još jedan pozitivan korak i u znak dobre volje povukla još jedan NAVTEX o planiranoj vojnoj obuci na Mediteranu.
“Mi zagovaramo dijalog, pregovore i poštivanje međunarodnog prava, ističemo da smo za dobrosusjedske odnose, ali svi trebaju da znaju da ćemo odlučno štititi prava i interese Turske“, poručio je Akar.
Turska je zemlja s najdužom obalom na Sredozemnom moru i odlučna je u zaštiti svojih prava na istočnom Mediteranu. Grčka pak pokušava da osporava prava Turske u Sredozemnom moru.