Turska domaćin 7. Istanbulske konferencije o medijaciji

Kao aktivni faktor u traganju za mirnim rješenjima problema, Turska je u proteklih nekoliko godina postala brend u oblasti medijacije ili posredovanja

Turska domaćin 7. Istanbulske konferencije o medijaciji

 Uz učešće visokih delegacija međunarodnih organizacija, Turska će 17. septembra biti domaćin 7. Istanbulske konferencije o posredovanju, javlja Anadolu Agency (AA).

Turska je u proteklih nekoliko godina postala svjetski brend u oblasti medijacije ili posredovanja koje je pomenuto i u Povelji Ujedinjenih nacija. Turska se nametnula kao aktivni faktor u traganju za mirnim rješenjima problema i kriza.

Jačanjem svijesti i izgradnjom kapaciteta za posredovanje Turska se svojim inicijativama nametnula kao važan akter i u teoretskom i praktičnom smislu.

- 7. Istanbulska konferencija o posredovanju

Prva Istanbulska konferencija o posredovanju održana je 2012. godine, a sutra će sedmi put u gradu na Bosforu okupiti međunarodne eksperte iz oblasti posredovanja kao važnog faktora za izgradnju i jačanje mira u svijetu.

Konferencija će početi uvodnim izlaganjima šefa turske diplomacije Mevluta Cavusoglua i generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Antonia Guterresa, a okupit će visoke predstavnike međunarodnih organizacija, kao što su Organizacija za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE), Afrična unija i Međuvladina uprava za razvoj (IGAD).

Bivši specijalni izaslanici UN-a Ghassan Salame, Staffan de Mistura i Alvaro de Soto, kao i jedan od najistaknutijih eksperata iz oblasti mirenja William Zartman su neki od učesnika konferencije.

Na konferenciji će biti razgovarano o izazovima i problemima sa kojima su se tokom pandemije suočili pojedinci i organizacije koje rade na izgradnji mira, kao i o posljedicama koje pandemija ima po dinamiku aktuelnih sukoba u svijetu.

Tri glavna panela konferencije su na teme aktuelnih situacija u regijama koje su poprišta sukoba, sukobi nakon pandemije i dinamike mira s akcentom na veze između digitalizacije i izgradnje mira.

Konferencija je organizirana u online formi zbog pandemije COVID-19 i biće uživo emitirana posredstvom YouTube kanala.

To je prvi put da se ta konferencija održava u online formatu, a što je i u skladu s inicijativom o digitalnoj diplomaciji koju je na prošlogodišnjoj 11. Konferenciji ambasadora pokrenuo turski ministar vanjskih poslova Cavusoglu.

- Cilj okupljanje svih zainteresiranih za medijaciju zarad mira

Ministarstvo vanjskih poslova Republike Turske od 2012. godine organizira Istanbulske konferencije o posredovanju i tako na jednom mjestu okuplja političare, diplomate, intelektualce, eksperte, studente i istraživače koji se zanimaju za procese medijacije, mirenja, odnosno posredovanja.

Rasprave o aktuelnim temama i izazovima, koje se tokom konferencija vode, daju jasan doprinos razvoju i promociji medijacije.

Konferencija doprinosi i jačanju kapaciteta za medijaciju unutar organizacija UN-a, OSCE-a i Islamske organizacije za saradnju (OIC), a u tom kontekstu je Turska inicirala da se slična konferencija od 2017.godine održava i pod okriljem OIC-a.

- Medijatorske inicijative unutar međunarodnih organizacija

Turska je s Finskom prije deset godina pod okriljem Ujedinjenih nacija pokrenula inicijativu “Medijacija zarad mira“ koja za cilj ima globalnu promociju medijacije kao načina prevencije sukoba i rješavanja nesuglasica, kao i s ciljem iznalaženja izvora za te aktivnosti.

Ta inicijativa je naišla na zapažen interes i podršku u svijetu i Grupa prijatelja medijatora sada okuplja 60 članova, među kojima su 52 zemlje i osam međunarodnih organizacija, uključujući i UN.

Uspjeh te inicijative bio je inicijalna kapisla za slične aktivnosti formiranje grupa i pod okriljem OSCE-a i OIC-a.

Turska je jedina zemlja koja je kopredsjedavajuća u sve tri medijatorske grupe.