Jelena Jerinić: Suša donela probleme za brodove koji prevoze energente i robu

Za barže je kritična situacija na Dunavu kod Čortanovaca i Novog Sada, a na Savi kod Obrenovca, gde su se pojavili sprudovi koji remete plovni put. Suša je već izazvala problem sa transportom energenata i robe u Evropi...

Jelena Jerinić: Suša donela probleme za brodove koji prevoze energente i robu

Ova godina sigurno će biti među deset najsušnijih u proteklih 80 godina, ali i pored toga nije reč ni o čemu neoubičajnom. Već u martu je bilo jasno da će leto doneti nizak vodostaj, s obzirom na to da su izostali sneg na Alpama i ostale padavine koje bi u kombinaciji sa topljenjem snega obezbedile velike količine vode u Dunavu, Savi i Tisi, izjavila je Jelena Jerinić, šef Odseka za hidrološke prognoze Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) Srbije, u razgovoru za Anadolu Agency (AA).

Pad visine vodostaja, upozorava, posebno je kritičan za male vodotokove, jer je stanje u njima i inače bilo blizu biološkog minimuma za biljni i životinjski svet.

Navela je da je temperatura vode nekoliko meseci bila iznad 26 stepeni Celzijusovih što je iznad proseka koji odgovara živom svetu u rekama.

To u kombinaciji sa niskim vodostajem dovodi do smanjenja količine kiseonika u vodi što ugrožava biljni i životinjski svet u vodi.

Zbog toga je i upućen apel ribolovcima da smanje svoje aktivnosti i ne koriste situaciju u kojoj se ribe doslovno bore za život, ukazala je Jerinić.

Ona je istakla da trenutni vodostaj ne ugožava saobraćaj brodova sa plitikim gazom, kakva su najčešće turistička plovila, ali je upozorila da postoji problem za brodove sa dubokim gazom, odnosno barže koje prevoze energente i robu.

Za barže trenutno je kritična situacija na Dunavu kod Čortanovaca i Novog Sada, a na Savi kod Obrenovca, gde su se pojavili sprudovi koji remete plovni put.

Jerinić je rekla da je suša već izazvala problem sa transportom energenata i robe u Evropi, i podsetila da je plovidba Rajnom, čiji je vodostaj na istorijskom minimumu, potpuno obustavljena, a isto se dešava i na rekama u Bugarskoj.

Saobraćaj nije obustavljan u Rumuniji i Srbiji, navela je Jerinić i objasnila da su nadležna srbijanska ministarstva preventivno naložila produbljivanje plovnih puteva bagerima što je sprečilo zastoje.

Govoreći o stanju u hidroelektrani "Đerdap", najvećoj hidrolektreni u Srbiji, Jerinić kaže da je to jedina akumulacija koja ima vodu zahvaljujući tome što uspešno upravlja nivoom vode koristeći podatke RHMZ.

Statistički gledano, zaključila je Jerinić, ne bi bilo neobično da posle ovako sušnog leta dođe zima sa velikom količinom padavina.