Erdogan: Turkijsko vijeće će biti preimenovano u Organizaciju turkijskih zemalja
Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan smatra kako je nužna jača saradnja država turkofonog područja
Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan kazao je kako će Turkijsko vijeće, koje je sve aktivnije u regionu i šire, biti preimenovano u Organizaciju turkijskih zemalja, javlja Anadolu Agency (AA).
Erdogan se obratio na osmom samitu Turkijskog vijeća održanog na Otoku demokratije i slobode u Istanbulu, pod temom ”Zelene tehnologije i pametni gradovi u digitalnom dobu“.
Turski predsjednik je izrazio zadovoljstvo što ima priliku da u Istanbulu, kolijevci civilizacija, ugosti čelnike zemalja članica i posmatrače.
Izrazivši nadu da će odluke donesene na samitu biti u korist cijelog čovječanstva, Erdogan je čestitao dosadašnjem predsjedavajućem Azerbejdžanu na uspješno obavljenom poslu uprkos pandemiji koronavirusa.
Kazao je i kako su posebno sretni što su se jutros zavijorile zastave država članica na novoj zgradi sekreterijata Turkijskog vijeća. Erdogan je rekao kako će na samitu biti mnogih noviteta.
”Naziv vijeća, koje razvija svoju institucionalizaciju i sve je aktivnije u regionu i šire mijenjamo u Organizaciju turkijskih zemalja. Naravno, ova historijska promjena ne bi trebala biti samo na riječima, već i u praksi“, rekao je Erdogan.
Dodao je kako bilo da se radi o strukturi sekreterijata ili o načinu rada, društvena i administrativna solidarnost bi trebala oslikavati karakteristiku organizacije porodičnog vijeća.
“Trebamo dodatno iskoristiti prednosti vijeća za razgovor o prilikama i pitanjima koja se tiču naših zemalja i regiona“, naglasio je Erdogan.
Naveo je kako je u skladu s tim, prvi novitet bio vanredni sastanak ministara vanjskih poslova o Afganistanu 27. septembra.
”Drugi uspješan primjer je zajednička borba koju smo kao Organizacija turkijskih zemalja imali s posmatračem Mađarskom kada je u pitanju pandemija. Pored toga, danas ćemo početi s implementacijom Dokumenta o viziji turkijskog svijeta 2040, koji je sastavljen uz vaše napore. Ovaj dokument će pokazati da nismo ograničeni samo na zemlje članice, već će biti i pokazatelj naše volje da se mir i blagostanje prostiru na cijeli region“, rekao je Erdogan.
Turski predsjednik je kazao kako je potrebno zajedničkim koracima ojačati i trgovinsku saradnju, te da je međusobni obim trgovinske razmjene turkijskih država oko 21 milijardu dolara, što je oko tri posto ukupne trgovine s ostatkom svijeta.
Smatra kako ova brojka uz stav “jedinstvo u jeziku, razmišljanju i radu“ treba biti povećana na 10 posto.
”Moramo brzo povećati i trgovinu i uzajamne investicije. Trebamo ukloniti sve prepreke pred trgovinom među našim zemljama. Zbog toga poseban značaj dajem potpisivanju Strateškog dokumenta o olakšavanju trgovine. Ali, ne možemo ostvariti željene rezultate ako se čvrsto ne povežemo kopnenim, zračnim i pomorskim putevima“, mišljenja je Erdogan.
Smatra i kako bi trebali biti ukinuti dokumenti o tranzitnom prolasku, sihronizirati carinsko zakonodavstvo i praksu te putarine dovesti na konkurentski nivo.
Podsjetio je kako je tema samita ”Zelene tehnologije i pametni gradovi u digitalnom dobu“, te istakao kako Turska pridaje veliku pažnju kad su u pitanju borba protiv zagađenja okoliša i klimatskih promjena.
Dodao je i kako je Pariski sporazum o klimatskim promjenama otvorio vrata novog doba kada je riječ o borbi protiv klimatskih promjena.
”Tokom našeg predsjedavanja uložit ćemo intenzivne napore u jačanje multilateralne saradnje o ovom globalnom pitanju“, rekao je Erdogan.
Dodao je kako u narednom periodu trebaju poduzeti inovativne korake i nove tehnologije kako bi gradovi postali “pametni gradovi“.
“Temelje rješenja 'pametnih gradova' činit će strategije fokusirane na podatke kao i napredne tehnologije kao proizvod tih strategija. Razvili smo Nacionalnu strategiju umjetne inteligencije i poduzeli korak koji će pomoći u prelasku na viši nivo“, istakao je Erdogan.
Smatra kako bi organizacija trebala razviti zajedničke politike u tom smislu i biti lider digitalne transformacije.
“U skladu s tim, sa svim partnerima trebamo napraviti zajedničke strateške planove bazirane na čovjeku, ali i odrediti mapu puta digitalne transformacije. Zajedno trebamo pokrenuti zajedničke projekte za zeleni rast”, kazao je turski predsjednik.
Erdogan je naveo kako je druga istina s kojom se suočavamo, globalno zagrijavanje i povećanje broja prirodnih nepogoda kao njegova posljedica.
”Hvala svim državama koje su nam ljetos pomogle u gašenju velikih požara u našoj zemlji. Trebamo pojačati saradnju u borbi protiv prirodnih nepogoda. Turska, u tom smislu, predlaže formiranje Mehanizma za civilnu zaštitu Organizacije turkijskih zemalja“, rekao je Erdogan.
Smatra i kako borba protiv terorističkih organizacija treba biti jedan od najvažnijih elemenata agende.
”Odlučni smo u nastavku naše borbe protiv svih oblika terorizma, uključujući zle krugove među kojima su PKK/YPG, ISIS i FETO. Moramo pojačati saradnju u tom pogledu. Pored toga, trebamo zajednički djelovati i u borbi protiv razornih trendova koji su pošast našeg doba, a među kojima su islamofobija i ksenofobija“, poručio je Erdogan.
Dodao je kako mu je drago da organizacija dobiva sve veći značaj kao međunarodna organizacija.
”Danas ćemo prihvatiti i odluke o statusu posmatrača naše organizacije i načina uspostavljanja partnerstava. Želja nam je da u budućem periodu među nama vidimo i Tursku Republiku Sjeverni Kipar kako bi obogatili našu porodičnu sliku“, naglasio je Erdogan.
Iskoristio je i priliku da lidere pozove na Diplomatski forum u Antaliji koji će biti održan u martu.
”Pored toga, sljedeće godine ćemo u Azerbejdžanu održati TEKNOFEST, koji se četiri godine uspješno održava u našoj zemlji. Bit će od koristi da se u godinama koje dolaze TEKNOFEST održava i u drugim bratskim zemljama“, smatra Erdogan.