Deklaracija sa Samita lidera EU-a: EU spremna postepeno produbiti saradnju s Turskom

U deklaraciji se skreće pažnja na činjenicu da je Evropsko vijeće ponovo raspravljalo o situaciji u istočnom Mediteranu i odnosima između Evropske unije i Turske

Deklaracija sa Samita lidera EU-a: EU spremna postepeno produbiti saradnju s Turskom

Na Samitu lidera Evropske unije (EU) šefovi država i vlada zemalja članica EU-a tražili su od Evropske komisije da bez odlaganja predstavi zvanični prijedlog u vezi s finansiranjem Sirijaca u Turskoj, javlja Anadolu Agency (AA).

Dok je Samit EU trajao, po samom okončanju pregovora o Turskoj, dio deklaracije o toj zemlji podijeljen je s javnošću.

- Rasprava o situaciji u istočnom Mediteranu -

U deklaraciji se skreće pažnja na činjenicu da je Evropsko vijeće ponovo raspravljalo o situaciji u istočnom Mediteranu i odnosima između Evropske unije i Turske.

Naglašeno je da su sigurno i stabilno okruženje u istočnom Mediteranu kao i korisni odnosi s Turskom kojima se produbljuje saradnja, od strateškog značaja za EU.

U deklaraciji je posebno pozdravljeno smanjenje tenzija u istočnom Mediteranu te je naglašeno da tako treba ostati i ubuduće.

- EU spremna postepeno produbiti saradnju s Turskom -

Istakavši da je EU spremna postepeno produbiti saradnju s Turskom u mnogim područjima od zajedničkih interesa, u deklaraciji se navodi da su čelnici EU-a označili početak tehničkih aktivnosti s ciljem ažuriranja Carinske unije između EU-a i Turske.

U deklaraciji je navedeno da bi ovlaštenje za ažuriranje Carinske unije moglo biti prihvaćeno s dodatnim smjernicama na Evropskom vijeću, te je naglašeno da probleme koji su se pojavili u provedbi postojeće Carinske unije treba ukloniti i primijeniti efikasno za sve države članice EU.

Poručeno je da su lideri EU-a označili pripreme za dijalog na visokom nivou s Turskom o pitanjima od zajedničkog interesa, poput migracija, zdravlja, klime, borbe protiv terorizma i regionalnih pitanja.

- Prijedlog za nastavak finansiranja sirijskih izbjeglica -

Šefovi država i vlada zemalja članica EU-a tražili su od Evropske komisije da bez odlaganja predstavi zvanični prijedlog za nastavak finansiranja sirijskih izbjeglica i zajednica domaćina u Turskoj, Jordanu, Libanu i drugim dijelovima tamošnje regije.

- Rješenje kiparskog pitanja -

U deklaraciji je skrenuta pažnju na tezu EU-a da se rješenje kiparskog pitanja može postići prema modelu federacije sastavljene od dvije zajednice i dvije regije, zasnovane na političkoj jednakosti, te je upućen apel na provedbu rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a.

Evropsko vijeće je izrazilo žaljenje što razgovori o pitanju Kipra u Ženevi, u Švicarskoj, nisu doveli do početka službenih pregovora, napominjući da će EU i dalje igrati aktivnu ulogu u pružanju podrške tom procesu.

U deklaraciji još stoji da su dešavanja u vezi s vladavinom prava i temeljnim ljudskim pravima u Turskoj razlog za zabrinutost.

Istaknuto je da su na meti našle političke stranke, aktivisti za ljudska prava i mediji, što je dovelo do nazadovanja demokratije, vladavine prava i prava žena.

"Evropsko vijeće očekuje da s ciljem jačanja regionalnog mira i stabilnosti Turska i svi akteri pruže pozitivan doprinos rješavanju regionalnih kriza u skladu sa zajedničkim interesima Turske i EU-a", navodi se u deklaraciji.