Azerbejdžan snažno podržava aktivnosti Turske u istočnom Mediteranu
Leyla Abdullayeva, glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Azerbejdžana, izjavila je da je Turska u historijskom smislu igrala značajnu ulogu u razvoju i napretku mediteranske regije
Azerbejdžan snažno podržava aktivnosti Turske u istočnom Mediteranu, saopćilo je Ministarstvo vanjskih poslova te zemlje, prenosi Anadolu Agency (AA).
Leyla Abdullayeva, glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Azerbejdžana, izjavila je da je Turska u historijskom smislu igrala značajnu ulogu u razvoju i napretku mediteranske regije.
Naglašavajući značaj smanjenja tenzija u Sredozemlju, istakla je da Azerbejdžan odlučno podržava sve korake Turske za koje je kazala da su u skladu s međunarodnim pravom te da doprinose miru i stabilnosti.
Komentarišući stav Armenije o aktivnostima Turske u istočnom Mediteranu, Abdullayeva je rekla da se mišljenje Armenije zasniva na neutemeljenim optužbama i primjedbama protiv Turske te da mora biti osuđeno kao pokušaj zloupotrebe krajnje osjetljive situacije na Mediteranu radi uskih političkih interesa.
Turska je prošle sedmice nastavila s istraživanjem energetskih rezervi u istočnom Sredozemlju nakon što su Grčka i Egipat potpisali kontroverzni pomorski sporazum o razgraničenju. Sporazum je uslijedio samo nekoliko dana nakon što je Ankara saopćila da će odgoditi aktivnosti istraživanja nafte i gasa kao gest dobre volje.
Ipak, nakon što je grčko-egipatski sporazum proglasila ništavnim i nelegitimnim, Ankara je ovlastila istraživački brod "Oruc Reis" da nastavi aktivnosti na području unutar kontinentalnog pojasa Turske. Brod će nastaviti dvosedmičnu misiju do 23. augusta, zajedno s brodovima "Cengiz Han" i "Ataman".
Turska se protivi naporima Grčke da proglasi svoju ekskluzivnu ekonomsku zonu koja se temelji na malim otocima u blizini turskih obala, čime se krše interesi Turske, države s najdužom obalom na Mediteranu.
Turska je također poručila da se energetski resursi u blizini Kipra moraju pošteno podijeliti između Turske Republike Sjeverni Kipar, koja je turskoj naftnoj kompaniji "Turkish Petroleum" izdala dozvolu, i uprave grčkog dijela Kipra.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan izjavio je da su dijalog i pregovori jedino rješenje spora, te je pozvao Atinu da poštuje prava Republike Turske.