Azerbejdžan optužio armenske snage za kršenje primirja u Nagorno-Karabahu
Ministarstvo odbrane i Državni sigurnosni servis Azerbejdžana u zajedničkom saopćenju su naveli da je nekolicina armenskih vojnika ostala u šumama regije Hocavend, iako je potpisani mirovni sporazum predvidio potpuno povlačenje iz te regije
Vlasti Azerbejdžana saopćile su da su armenske snage prekršile primirje i protekle sedmice u Nagorno-Karabahu ubile četvoricu azerbejdžanskih vojnika, javlja Anadolu Agency (AA).
Ministarstvo odbrane i Državni sigurnosni servis Azerbejdžana u zajedničkom saopćenju su naveli da je nekolicina armenskih vojnika ostala u šumama regije Hocavend, iako je potpisani mirovni sporazum predvidio potpuno povlačenje iz te regije.
Ističući kako je Azerbejdžan obezbijedio sve uvjete za mirno povlačenje armenske vojske, u saopćenju se navodi da su i ruske mirovne snage spikerfonima pozivale da napuste to područje.
“Umjesto da napuste to područje, armenski vojnici su ojačali svoje položaje i izvode napade na azerbejdžansku vojsku i civile.
Najmanje trojica azerbejdžanskih vojnika su ubijena, a dvoje civila je ranjeno u napadu kojeg su armenske snage izvele u selu Sur kod Hocavenda.
Još jedan azerbejdžanski vojnik ubijen je u sličnom napadu u gradiću Hadrutu.
“Državni sigurnosni servis Azerbejdžana prinuđen je da provede antiterorističku operaciju u toj regiji“, navodi se u saopćenju iz Bakua.
Odnosi između Armenije i Azerbejdžana problematični su od početka 90-ih godina prošlog vijeka kada je Armenija okupirala Nagorno-Karabah i još sedam susjednih regija koje su suvereni dio teritorije Azerbejdžana.
Armenske snage su 27. septembra započele nove napade na naselja i vojne položaje Azerbejdžana, a azerbejdžanska vojska je odgovorila operacijom s ciljem oslobađanja okupiranih regija i uspjela je nanijeti velike gubitke armenskim snagama te osloboditi pet gradova i oko 300 naseljenih mjesta.
Armenija i Azerbejdžan su 10. novembra postigli dogovor o okončanju sukoba u Nagorno-Karabahu. Sporazum je postignut uz posredstvo Rusije i predvidio je povlačenje armenskih snaga iz Lacina, Kelbecera i Agdama. Ruske i turske mirovne snage će biti uključene u mehanizam za monitoring poštivanja primirja.
Azerbejdžanski predsjednik Ilham Aliyev je u obraćanju naciji kazao da je sporazum pobjeda Azerbejdžana, a poraz Armenije, čiji premijer Nikol Pashinyan je pak kazao da je potpisivanje tog sporazuma bila teška odluka, ali da nije imao drugog izbora.